Александр Стражный  Авторская литературная страничка

 10 найвідоміших жінок України

      У іноземців, що відвідують Україну, раз-у-раз паморочиться голова. Не тому, що для них шкідливе свіже повітря. І не тому, що вони занадто жваво крутять головами розглядаючи чудовий український краєвид. 

      Причина цьому – кількості красунь на квадратний метр території.

       Українська жінка – особливий феномен. Він не має аналогів у світі. Хоча, що тут говорити: кожна жінка це особливий феномен. Але українська – і поготів. 

       Українка мила, привітна, скромна, трохи мрійлива. Природна грація, вишуканий смак, витонченість в почуттях – усе це однаково властиво всім нашим жінкам. 

     Яким чином можна визначити десять найвідоміших жінок давньої і сучасної України? Завдання не з легких. Ми вирішили його так: набрали прізвища відомих українок в пошуковій системі Інтернету і за кількістю згадувань визначили рейтинг популярності тої чи іншої особи. Все просто! І головне – об'єктивно.

      Отже…      

    10 місце у рейтингу найвідоміших жінок України посідає Соломія Крушельницька!

     На її ім'я посилаються в Інтернеті 37.000 сайтів.

      Соломія Крушельницька – найвидатніша оперна співачка світу. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Федір Шаляпін і інші оперні зірки першої величини.

       Народилася Соломія Амвросіївна у 1872 році в селі Білявинці нинішньої Тернопільської області. Походить із шляхетного й старовинного українського роду. У дитинстві співачка вивчила багато народних пісень.   

       Після закінчення Львівської консерваторії вона поїхала до Італії. Її голос захопив італійців силою звуку, дзвінкістю, соковитістю, віртуозною технікою, благородним тембром, ліризмом і драматизмом.

       З 1890 року почались її тріумфальні виступи на кращих сценах світу. Але майже щороку співачка виступала з концертами у Львові, Тернополі Чернівцях та інших містах України.

      З біографії Соломії Крушельницької варто навести такий цікавий факт:  17 лютого 1904 року в міланському театрі «Ла Скала» відбулася прем"єра нової опрери Джакомо Пучіні «Мадам Батерфляй».

      Ще ніколи композитор не був так упевнений в успіху. Але глядачі оперу освистали. Славетний маестро мало не наклав на себе руки. Друзі порадили Пучіні запросити на головну партію Соломію Крушельницьку.

     Через три місяці відбулася прем'єра оновленої «Мадам Батерфляй». Цього разу – тріумфальна. Після вистави, зворушений Пучіні подарував Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Батерфляй».

    Мало хто має сумнів у тому, що оперні голоси України одні з найкращих в світі. Італійцям у нас можна багато чому повчитися.

     Що ж, підемо далі.

      9 місце у рейтингу найвідоміших жінок сучасної і стародавньої України займає
Анна Ярославна – королева Франції!

     Посилань в Інтернеті –  43.000

      Донька київського князя Ярослава Мудрого Анна народилася в одна тисяча двадцять четвертому році. Її дитячі роки і юність пройшли в Києві.

        У той час Київ вирував активним громадським і культурним життям. Відкривалися школи, засновувалися бібліотеки, переписувалися і перекладалися книжки. При дворі князя відбувалися вечори, схожі на нинішні літературно-вокальні, на яких виступали поети, музиканти, скоморохи.

        Отже, Анна зростала у атмосфері держави, що на той час була однією з наймогутніших і найрозвиненіших у світі.

        З часом слава про красу й розум київської князівни полинула по всій Європі. Коли Анні виповнилося 22 роки французький король Генріх І попросив її руки. Офіційна згода на шлюб була надана.

        Під час вінчання Анна подарувала чоловіку привезене з Києва Євангеліє, писане кирилицею. Всі пізніші королі Франції аж до революції 1793 року приносили клятву на цій святій книзі, навряд чи знаючи, що належала вона самому Ярославу Мудрому. 

        Займаючи високе становище у тогочасному французькому суспільстві Анна брала діяльну участь у керуванні державою.

     Її підпис часто зустрічався на ділових паперах французького двору поряд з "хрестиком" неписьменного короля. У Франції Анна поширювала традиції Київської Русі, насамперед повагу до освіти, культури і мистецтва.

        Після смерті Генріха І Анна зберігала титул королеви і керувала Францією від імені неповнолітнього сина Філіпа.  

        Цікаво, хоч хтось із сучасних французів усвідомлює, що такі французькі національні риси, як вишуканість, елегантність, потяг до мистецтва і літератури сформувалися завдяки дочки Ярослава Мудрого Анни? Чинавряд.  

       Повернімось до нашого рейтингу.

     8 щаблинку у плеяді серед найвідоміших жінок сучасної і стародавньої України займає –  знов таки зірка світової опери – Євгенія Мірошниченко.

     На неї посилаються в Інтернеті 56.000 сайтів.

      Євгенія Семенівна Мірошниченко народилася у 1931 році в селі Радянське Харківської області.

     Закінчила Київську консерваторію, стажувалася у міланському театрі "Ла Скала".

     40 років – з 1957 по 1997 – вона була незмінною солісткою Київського театру опери та балету і викладала в консерваторії на кафедрі сольного співу.

     7. Пабло Пікассо зазвичай про інших художників казав: "Я потопаю в цих бездарах". Але про авторку даних робіт він озвався так: "Якби в нас була художниця такого рівня, ми змусили б заговорити про неї увесь світ". Ім'я цієї художниці – Катерина Білокур.

     Катерина Василівна Білокур народилася 7 грудня 1900-го року в бідній селянській родині. У дитинстві  малюванням не займалася, про мистецтво дізналася вже дівчиною з книжок. Перші спроби малювати робила вуглиною на шматку домашнього полотна.

       У 20-х роках вона намагалася вступити до художнього технікуму, але не мала документів про закінчення семирічки. Отже прийшлося опановувати техніку живопису самотужки. Лише у віці сорока років художниця побувала в Києві та Москві, де вперше побачила музеї і твори видатних митців.

       50-ті роки — найбільш плідний період творчості Катерини Білокур, незважаючи на те, що після смерті батька на її плечах лежало господарство та догляд за старою матір’ю.

       1954-го року її картини було виставлено в Парижі, після чого вона стала всесвітньо відомою художницею.

       Але це ажніяк не зменшило осуд і нерозуміння односельців і родичів, які вважали її малювання безглуздим і вбачали в її заняттях лише спробу ухилитися від роботи. Однак вона крок за кроком відкривала для себе таємниці живопису. Не маючи коштів на фарби, готувала їх сама, не маючи художньої освіти, навчалася у природи.

            Зображені на її полотнах квіти, овочі, предмети побуту осяяні незвичайним чуттям кольору й сприймаються як величальний гімн природі і людині.

       Творчість української художниці з села Богданівки належить до найкращих надбань світової культури ХХ століття. 

       Ми розглянули чотирьох з десяти найвідоміших жінок стародавньої і сучасної України: Соломію Крушельницьку, Анну Ярославну, Євгенію Мірошниченко і Катерину Білокур.

     Мало хто здогадається, хто у нашому рейтингу, вірніше у рейтингу пошукових систем Інтернету, займає 6 місце. Це –  Либідь!

     Ось так. Ми, чесно кажучи, теж дуже здивувались, побачивши на ім'я Либідь понад 100.000 інтернет-посилань.

     Сестра засновників Києва Кия, Щека та Хорива за легендою була чарівною, як травневе сонце. З усіх країн приїжджали просити її руки молоді лицарі, князі, королевичі... Але вона була дуже вередливою і відмовила усім, хто до неї сватався. А коли зрозуміла, що зосталася одна – збудувала собі хатинку на горі і жила там самотньо. Однак сумним видалося дівчині оте життя. Дні і ночі вона плакала. З її сліз утворився струмочок, який згодом став річкою. А гора, де мешкала бідолаха, назвали Дівич-горою. Ця гора знаходиться ось тут, з правого боку річки Либідь біля вулиці Саперно-Слобідська.

        Але згідно з іншою легендою, Либідь зовсім не була старою дівою – вона таки побралася з готським королем Германаріхом, який заснував могутню державу у Придніпров'ї нижче Києва.

      Як би там не було, однак ані засновник першої на українських теренах держави, король Германаріх, ані засновники Києва Кий, Щек і Хорив сьогодні не мають такої популярності, як Либідь. Саме їй присвячено найбільшу кількість столичних топонімів.

     Є річка з такою назвою, а неподалік розташована станція метро "Либідська". Існують вулиці – Либідська, Володимиро-Либідська, Набережно-Либідська, Новолибідська, провулок Либідський тощо. А скільки з назвою "Либідь" існує готелів, туристичних бюро, ресторанів… І через пітрори тисячи років залишається київською берегинею.   

      5 позицію серед найвідоміших жінок сучасної і давньої України займає знов таки – ні, не міфічна особа або зірка світової опери – знов таки жінка, ім'я якої – Лариса – починається з літери "Л". На неї в Інтернеті посилаються понад 160.000 сайтів. Літературний псевдонім цієї поетеси теж починається з літери "Л".  Не маю сумнівів, ви здогадалися, що це – Леся Українка!

     Гетьте, думи, ви, хмари осінні!
     То ж тепера весна золота!
     Чи то так у жалю, в голосінні
     Проминуть молодії літа?

     Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
     Серед лиха співати пісні,
     Без надії таки сподіватись,
     Жити хочу! Геть думи сумні!

     Я на вбогім сумнім перелозі
     Буду сіять барвисті квітки,
     Буду сіять квітки на морозі,
     Буду лить на них сльози гіркі.

     Я на гору круту крем’яную
     Буду камінь важкий підіймать
     І, несучи вагу ту страшную,
     Буду пісню веселу співать.

     Я співатиму пісню дзвінкую,
     Розганятиму розпач тяжкий, –
     Може, сам на ту гору крутую
     Підійметься мій камінь важкий.
    
     Я не дам свому серденьку спати,
     Хоч кругом буде тьма та нудьга,
     Хоч я буду сама почувати,
     Що на груди вже смерть наляга.

     Смерть наляже на груди важенько,
     Світ застеле суворая мла,
     Але дужче заб’ється серденько,
     Може, лютую смерть подола.

     Я не дам свому серденьку спати,
     Хоч кругом буде тьма та нудьга,
     Хоч я буду сама почувати,
     Що на груди вже смерть наляга.
    
     Буде погляд мій вельми палати,
     Може, згинуть всі хмари сумні,
     Може, зірка, як буде сіяти,
     Ясний промінь пошле і мені.

     Смерть наляже на груди важенько,
     Світ застеле суворая мла,
     Але дужче заб’ється серденько,
     Може, лютую смерть подола.
   
     Так! я буду крізь сльози сміятись,
     Серед лиха співати пісні,
     Без надії таки сподіватись,
     Буду жити! Геть думи сумні!
 
     Леся Українка залишилася жити. Вона і зараз серед нас. Адже людина живе стільки, скільки її пам'ятають. Невеличкий нюанс. Лесю Українку українці цінують набагато більше, ніж своїх легендарних правителів, воєначальників і героїв, що присутні в їх гаманцях. Так Володимир Великий – це одна гривня, Ярослав Мудрий – дві, Богдан Хмельницький – 5, гетьман Мазеа – 10, Микола Грушевський – 50, а Леся Українка – 200.

Ось воно як. Добре, підемо далі.

     4 місце серед найвідоміших українок займає знов таки…… знов таки поетеса. Більш того, поетеса, ім'я якої теж починається з літери "Л". І хай хто-небудь тепер скаже, що українці лише співуча нація. Українці – романтики! Мрійники! Поети! Вважається, що найвідоміша українська поетеса – Леся Українка. Однак, судячи з Інтернету, це – Ліна Костенко!

      На неї посилаються 210.000 сайтів.

     І скаже світ:
     – Ти крихта у мені.
     Ти світлий біль в тяжкому урагані.
     Твоя любов — на грані маячні
     і віра — у наївності на грані.

     Що можеш ти, розгублене дитя,
     зробити для вселюдського прогресу?
     – Я можу тільки кинути життя
     історії кривавій під колеса.

     Хоч знаю: все це їй не первина.
     Але коли нап’ється аж до переситу
     Захоче випити не крові, а вина
     за щастя людства, за здоров’я світу!

     Микола Васильович Гоголь стверджував: усі українські жінки – відьми. Ну, те що усі, можемо з письменником посперечатися. Але та, про яку піде мова далі…

     3 місце серед найвідоміших українок посідає скромна дівчина з Рогатина на ім'я Настя. Скромність скромністю, але її рейтинг у Інтернеті – майже 300.000 посилань. Хіба це не відьомство?

    Її пам'ятають і навіть обожнюють незважаючи на те, що жила вона 500 років тому! 

    Хто ж ця дівчина?

    За батьківським прізвищем вона – Анастасія Лісовська. Але у 16 столітті її називали так: королева аланів! Тобто – Роксолана!

       Роксолана – унікальний феномен світової історії. Його унікальність полягає у тому, що чи навряд знайдеться якась інша жінка, окрім Роксолани, яка понад три десятиліття була однією з найвпливовіших постатей не де небудь, а у мусульманському світі

            Потрапила Роксолана до Туреччини у 15-тирічному віці полонянкою. Згодом вона опинилася при дворі султана Сулеймана і враз його приворожила. 

            Бідний Сулейман так розчулився, що геть розігнав увесь свій гарем, поодружував своїх жінок з офіцерами турецької армії, а сам залишився з єдиною дружиною – Роксоланою. Ви таке десь бачили? І це при тому, що очевидці не вважали її красунею. Схід споконвіку не знав жінку в такій величній ролі! Це суперечило традиціям і духові ісламської релігії! От і скажіть, що це не чаклунство. 

            Але є і інше пояснення: на той час ніхто не міг зрівнятися з Роксоланою розумом і веселою вдачею. Навіть коли їй було вже за 50, Сулейман так само її обожнював і не було в султанських покоях іншої жінки. Він брав її навіть у військові походи. Може завоювання Османською імперією Європи це теж відьомські вибрики нашої землячки? Хто зна…

            Отже Роксолана для Туреччини зробила багато чого. А що вона зробила для України?

            Немало. Вона зробила усе можливе, що б зупинити походи турецьких і татарських військ на наші землі. Існують достовірні дані про те, що Сулейман стримував татарську орду від нападів на терени, підпорядковані Речі Посполитої, до якої у той час належала більшість території України. Роксолана листувалася з польським королем Сигізмундом II Августом і сприяла підписанню між ним і своїм чоловіком Сулейманом низки взаємовигідних угод.  

        Син Роксолани Селим, який після смерті батька унаслідував трон, виявився великим пиякою. Він був нездатний керувати державою. За часи його так званого правління – з 1566 по 1574 роки – Османською Імперією фактично керувала – Роксолана. 

      І хто після цього не погодиться, що наші жінки не лише співучі і романтичні, але й здатні керувати державою!

      Цю тезу підтверджує велика жінка, яка серед найвідоміших жінок сучасної і стародавньої України посідає у Інтернет-рейтингу 2 місце. Посилань на неї –  423.000.

     Її ім'я – княгиня Ольга!

     Стародавні літописи змальовують княгиню Ольгу як вродливу, енергійну, жорстоку і хитру правительку. Та найбільший комплімент літописці роблять їй тоді, коли згадують про її ніби то чоловічий розум. Вихваляння, що ними щедро обсипали Ольгу монахи-літописці, частково можна пояснити тим, що вона першою з київських можновладців прийняла християнство. Але навіть без цього Ольга безперечно залишилася б однією з найвизначніших правителів Київської Русі.

     Чоловік Ольги, князь Ігор, а згодом і син Святослав перебували у Києві не часто – вони завше тинялися по походах, підкорюючи собі то хазарів, то половців, а то й саму Візантію. Увесь цей час турботи по управлінню державою брала на себе Ольга.
Добре відомо як вона тричі помстилася деревлянам за те, що вони вбили її чоловіка. Але головне у цій історії не помста. А те, що після цього вона укоренила поняття закону – з тих пір данина стягувалася не довільно, а регламентовано. Отже, Ольга першою впровадила в Київській Русі так би мовити юридичні реформи, які дозволили цій державі вступити на шлях економічного розвитку і згодом перетворитися на одну з наймогутніших країн світу.

     Ольга першою з київських правителів прибула до Східної Римської Імперії – Візантії – не з війною, а з миром і тим самим зробила з цієї потужної держави союзника.
Померла Ольга 969 року. Ще в домонгольські часи її було канонізовано – вона стала першою жінкою, яку прилучили до лику святих.

     Отже, з дев'яти найвідоміших жінок давньої і сучасної України найбільш популярні серед українців виявляється ті, що керували державою. Це не випадково: українське суспільство по своїй суті матріархальне. Серед іноземців побутує думка, що українська жінка розумні більше, ніж це властиво людській натурі. В українських сім’ях ситуація, коли володіє жінка мужом своїм і володарює над ним справа звичайна. Цим українська родина істотно різниться від західноєвропейських і російських аналогів, для котрих характерна домінуюча роль чоловіка.

     Як бачимо, до снаги нашій жінці головувати не лише у родині, але і у державі. І тому зовсім не випадково, що найбільш популярна у світі українка, та, що посідає у рейтингу найвідоміших жінок України 1 місце Юлія Тимошенко. Рейтинг в Інтернеті – 3.750.000

     В Україні дуже мало людей, готових взяти на себе персональну відповідальність. Одне із правил українських політиків – ні в чому не бути першим. Інакше кажучи, необхідно брати участь у всіх інтригах, однак не як заводій. Це призводить до того, що в політичній боротьбі найчастіше перемагають сірі й безликі кадри.

     Але з цього правила є виняток – Юлія Тимошенко. Вона не лише сформулювала план розвитку держави, але й готова взяти на себе відповідальність за його втілення в життя. Саме цим вона принципово різниться від інших українських політиків, які сплять і марять покерувати державою. І саме цим вона здобула величезний авторитет як серед українців, так і в усьому світі.

     Тимошенко була першим політиком, яка у 1998 році пішла в опозицію до Кучми.
На межі 2004–2005 років Україну сколихнула хвиля непокори: українець, який дрімав у своїй хаті скраю, прокинувся, узяв цю хату на плечі, поставив її на Хрещатику, дістав із кишені заповітну дулю й учинив такий карнавал, що навіть сам здивувався. Провідна роль у цій акції Юлії Тимошенко безперечна.

     Найхарактернішою рисою Юлії Володимирівни є та, що вона знає реальне життя і його не боїться. Вона на відмінно закінчила держуніверситет за спеціальністю економіст-кибернетик, і тому, перебуваючи на посаді прем'єр-міністра, ніколи не переоцінювала ні показники статистики, ні будь-які штучні моделі, що імітують реальне життя. Юлія Тимошенко вміє працювати насамперед власною головою і не дозволяє, щоб рішення приймались на підставі якихось-там комп'ютерних роздруківок. Вона здатна одночасно опікуватися всіма державними справами і при цьому не відволікатися від загальної мети.

     Скільки за роки її активного громадського життя так звані джентльмени від українськиї політики вилили на неї бруду і безпідставних нарікань! Складається враження, що в Україні чоловіки помінялися місцями з жінками – чоловіки пліткують, як базарні баби, а Юлія Тимошенко начебто цього не помічає, ніколи не принижується до такого рівня і не відповідає образою на образу.

     Юлія Тимошенко знаходить спільну мову як із Росією, так і з США і Євросоюзом. Вона принципово не бере участі у будь-яких інтригах за схемою "двоє проти третього". За це її шанують і поважають президенти інших країн. За такого лідера українцям не соромно.

     До того ж, Юлія Тимошенко визнана найчарівнішим політиком сучасного світу. У китайських ЗМІ замість її прізвища пишуть два ієрогліфа: перший означає – прем'єр, другий – красуня.

     Українці довго запрягають, але швидко їдуть. І не просто швидко – стрімголов! За час правління княгині Ольги Київська Русь досягла стабільності і розквіту. Маємо надію, що і Україна дасть можливість у повному обсязі проявити себе і Юлії Тимошенко.

                                                                                                             Олександр Стражний,
                                                                                                                    грудень 2009 р.

 

Інші статті  

  

 
Александр Стражный
Авторская литературная страничка

Home   Об авторе   Психотерапия   Краткий обзор изданного   Нетрадиционная медицина  
Игры в болезнь   Менталитет   Рассказы   Храм Афродиты   Притчи   Афоризмы  
 Бестолковый словарь   Сказки   Отзывы читателей Статьи   Интервью   Пресса   TV  
Песни   Видеофильмы   Фотоальбом   Памяти отца   Гостевая книга   E-mail    
Homepage for Europe